Poradnik kajakarza, czyli z czym to się je.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kajakarstwo (rekreacyjne) to niezbyt skomplikowany sport i jego uprawianie nie wymaga wielkich umiejętności. Wsiadasz do kajaka i wiosłujesz – żadna filozofia. Faktycznie, kajaki są dosyć proste w obsłudze, łatwiej nauczyć się nimi pływać niż np. jeździć na nartach, ale mimo wszystko warto o nich wiedzieć kilka ważnych rzeczy. W tym poradniku powiemy Wam jak się przygotować do spływu, w co się ubrać, co ze sobą zabrać i jak sterować kajakiem. Zaczynamy!
Odzież
Zaczniemy od bardzo istotnej sprawy, mianowicie – w co się ubrać na kajaki? Spływ nie jest rewią mody, nie trzeba na nim pięknie wyglądać, najważniejsze, aby ciuchy były wygodne i praktyczne. Zdarzali się jednak klienci pływający np. w jeansach. Jeśli komuś tak wygodnie, to nam nic do tego, generalnie jednak tego typu ciuchów nie polecamy. W takim razie co, skoro nie jeansy?
– obuwie – bardzo dobrze sprawdzają się buty do wody. Nie są drogie, w sklepie sportowym można je kupić już za kilkanaście złotych, a naprawdę się przydają. Jeśli nie buty do wody, to dobre są różnego rodzaju klapki, japonki czy nawet sandały. Nie polecamy raczej adidasów i ogólnie butów sznurowanych, materiałowych, które długo się zakłada i szybko mogą się nasączyć wodą.
– odzież – do kajaka najlepiej nadają się wszelkiego rodzaju ciuchy sportowe. Spodenki, dresy, leginsy, t-shirty. Ważne, aby były one wygodne i nie uwierały. Dobrze, gdyby to były ubrania syntetyczne, oddychające – np. poliester albo gore-tex. Bawełna sprawdza się średnio, bo jest to materiał, który łatwo nasiąka wodą. Dobrym rozwiązaniem jest również założenie kąpielówek lub stroju kąpielowego, gdyż można wtedy np. podczas postoju na plaży zrobić sobie kąpiel w jeziorze.Popularne są również koszule na długi rękaw – są przewiewne, a do tego doskonale chronią ręce przed słońcem. Warto zabrać ze sobą jakąś bluzę czy polar, gdyż nad wodą szybko może zrobić nam się zimno.
– nakrycie głowy – bardzo ważne! Często podczas pływania kajakiem mocno świeci słońce, co w perspektywie kilku godzin bez nakrycia głowy może być bardzo niebezpieczne. Czapki z daszkiem, kapelusze, rybaczki, chusty – koniecznie pamiętaj o którymś z tych nakryć!

– coś przeciwdeszczowego – może być jakaś kurtka lub popularna „pelerynka”. Deszcz potrafi zaskoczyć znienacka, a wiosłowanie będąc przemoczonym do najprzyjemniejszych nie należy.
Odzież należy dobrać odpowiednio pod panujące warunki atmosferyczne i porę roku. Zdecydowanie najwięcej spływów odbywa się latem, kiedy jest ciepło, ale kajakować można tak naprawdę przez cały rok. W przypadku spływów wiosną, jesienią czy zimą bardzo dobrze sprawdza się bielizna termiczna, kurtki typu softshell z wodoodporną i wiatroodporną membraną, a nawet odzież narciarska.Ważne jest również, aby pamiętać o suchych ciuchach na zmianę. Przemoczyć się na kajaku można bardzo łatwo, a jest to mało komfortowe i niebezpieczne dla zdrowia, warto mieć więc zawsze pod ręką kompletny, suchy strój na zmianę – od bielizny po buty.
Akcesoria
W kolejnym punkcie opiszemy Wam jakie akcesoria warto ze sobą zabrać na kajak, a jakie lepiej sobie darować. Przede wszystkim – kapok. Każdy klient otrzymuje go od nas w cenie wynajmu kajaka, nie ma możliwości żeby ktoś wypłynął bez niego. Więcej o tym napiszemy w kolejnym punkcie, gdzie będziemy skupiać się na bezpieczeństwie.
Oprócz kapoków otrzymujecie od nas worek wodoszczelny (jeden na kajak). Worki są pojemne, bez problemu zmieścicie tam dużo rzeczy. Z rzeczy, które mogą się Wam przydać na kajaku, a musicie je sobie zorganizować we własnym zakresie, polecamy:
– rękawiczki – na rower lub siłownię. Spisują się świetnie, pozwalają uniknąć odcisków na dłoniach, co po kilku godzinach z wiosłem może się przytrafić.
– plecak – nie jest niezbędny, ale może okazać się przydatny. Najlepiej niewielki, wodoodporny, fajnie sprawdzają się popularne worki na plecy.– nerka/saszetka – zwane też przez niektórych „kołczanem prawilności”. Dobre do schowania drobnych rzeczy, np. pieniędzy, zapalniczki, scyzoryka.
– ręcznik – jeśli ktoś planuje się kąpać w jeziorze, to dobrze ze sobą zabrać ręcznik.– telefon komórkowy. W tych czasach smartfona posiada 99% populacji, jednak nie każdy zabiera go ze sobą na kajak, z obawy przed utopieniem go w jeziorze lub rzece. Jak najbardziej rozumiemy te obawy, ale zalecamy, by chociaż jedna osoba z kajaka miała ze sobą telefon. Komunikacja jest bardzo ważna. Telefon warto włożyć w wodoodporne etui, bardzo dobre są te zawieszane na szyje.
– pieniądze. Na spływie ciężko zahaczyć o McDonalds’a, ale zdarzają się sklepy czy bary, najczęściej na ośrodkach nad jeziorami. Można wtedy kupić coś do picia lub jedzenia. Zalecamy brać pieniądze luzem, cały portfel z dokumentami lepiej niech zostanie w domu. Pieniądze można schować np. do etui wraz z telefonem. Kart płatniczych nie polecamy, o bankomaty na trasie ciężko, a w ośrodkach najczęściej płacić kartą się nie da. Dlatego też najlepiej zabrać ze sobą kilkadziesiąt złotych, nie więcej, bo i tak się tego nie wyda, a można łatwo utopić.

– aparaty/kamery – tu sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku telefonu komórkowego. Sprzęt elektroniczny radzimy ograniczyć do minimum. Na kajakach jest siłą rzeczy dużo wody, a woda to ich wróg. Do zdjęć może posłużyć telefon komórkowy, ewentualnie można zabrać jakiś mały aparat cyfrowy. Aparatów typu lustrzanka zabierać nie polecamy. To drogi sprzęt, a wystarczy moment nieuwagi i może on wylądować w wodzie. Widoki z kajaka są wspaniałe, ale w tych czasach smartfony mają wbudowane tak dobre obiektywy, że wystarczą w zupełności do zrobienia świetnych zdjęć. Inaczej sprawa wygląda z kamerkami GoPro, które bardzo często są wodoodporne. Kamerkę taką można zamontować np. na dziobie kajaka lub założyć ją na głowę za pomocą specjalnych szelek. Jeśli ktoś ma taki sprzęt, to jak najbardziej polecamy zabrać. Sami posiadamy sportową kamerkę GoPro, dzięki której mamy dużo ciekawych materiałów ze spływów. Sporo klientów zabiera ze sobą również tzw. „selfiestick”, czyli monopady do robienia zdjęć. Na dłuższe spływy przydać może się powerbank.
– olejek do opalania – jeśli jest słoneczko, to kajaki są wspaniałym miejscem do opalania. Kilka godzin na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia potrafi być jednak bolesne i niebezpieczne, polecamy więc zabrać krem z filtrem. Nawet profilaktycznie, jak nie ma słońca, bo pogoda w trakcie spływu potrafi się zmienić.– okulary przeciwsłoneczne – jak wyżej, w zestawie do kremu z filtrem.
– płyn na komary i inne robale – każdy niestety wie, jak dokuczliwe potrafią być komary. A nad wodą komarów bywa bardzo dużo. W okolicznych lasach też roi się od kleszczy, więc odpowiedni płyn odstraszający wydaje się być niezbędny.
– scyzoryk – miejsca zajmuje niewiele, a często się przydaje. McGyver potrafił za jego pomocą ocalić cały świat, więc i Ty możesz nim zdziałać cuda.
– suchy prowiant – batony energetyczne, owoce (zwykłe i suszone), kanapki, kabanosy, orzeszki, migdały, ciastka, można także zabrać kawę czy herbatę w termosie. Kilka godzin wiosłowania to spory wydatek energetyczny, kalorie warto więc uzupełniać na bieżąco, żeby nie opaść z sił. Zalecamy zabrać ze sobą takie jedzenie, które dostarczy nam dużo energii, czyli będzie bogate w węglowodany. Do tego obowiązkowo woda lub napoje izotoniczne.
– mapa – mapy w tych czasach trochę odchodzą do lamusa, większość ludzi opiera się na Google Maps w swoim telefonie, jednak na spływie telefon może się rozładować, może też nie być zasięgu i wtedy jest problem. Dobrze jest więc, jak jedna osoba ze spływu ma ze sobą mapę. Najlepsze są mapy wodoodporne, np. laminowane. Jeśli ktoś potrzebuje, to mapę możemy pożyczyć.
– lornetka – płynąc przez Bagienną Dolinę Drwęcy możemy podziwiać wiele gatunków ptaków, a aby lepiej je obserwować, przydatna będzie lornetka.
– worki na śmieci – przydają się w kilku aspektach – wrzucamy do nich śmieci, możemy schować do nich np. ubrania, możemy położyć sobie na siedzenie lub założyć na głowę podczas deszczu.
– latarka – jeśli planujemy dłuższy spływ, to może nam się przydać. Dobrze, jeśli będzie to latarka wodoodporna, z dobrymi bateriami. Bardzo praktyczne są czołówki, do spływów nocnych wręcz niezbędne.
– zapalniczka. Z ogniem oczywiście radzimy uważać.
– lekarstwa – oczywiście nie trzeba brać ze sobą pół apteki, jednak dobrze jest mieć przy sobie chociaż jakieś środki przeciwbólowe.
– chusteczki higieniczne – mogą się przydać nie raz, np. jak ktoś będzie musiał wykonać przymusowy postój i iść w krzaki. Jeśli planujemy dłuższe postoje na lądzie bądź bierzemy udział w spływie kilkudniowym bez zarezerwowanego noclegu w jakimś obiekcie, to na pewno przyda się nam:
– namiot, najlepiej taki, który nie zajmuje wiele miejsca i który szybko i łatwo się rozkłada. Dobrze jest zaimpregnować tropik specjalnymi środkami chemicznymi, które wzmacniają wodoodporność.
– karimata, śpiwór – warto zwrócić uwagę do jakich temperatur jest on dostosowany.
– mała poduszka – oprócz tego, że wygodniej będzie nam się spało, to można położyć sobie ją na siedzenie w kajaku.

– turystyczna butla gazowa z palnikiem, sztućce, kubek metalowy, menażka – możemy sobie przygotować wtedy ciepły posiłek.
– pasta do zębów, płyn do kąpieli – jeśli jest to spływ dłuższy niż jeden dzień, to środki do higieny są obowiązkowe.
– „czasoumilacze” – karty do gry, piłka, jakaś książka.
– linka – żeby rozwiesić wśród drzew i wysuszyć mokre rzeczy.
– siekierka – jeśli planujemy ognisko i musimy zorganizować sobie do tego drewno.
– wędka – dla fanów wędkarstwa to świetna okazja na złowienie kilku rybek, oczywiście trzeba mieć ku temu odpowiednie uprawnienia.
Ochrona przyrody i bezpieczeństwo
To zdecydowanie najważniejszy punkt, obowiązkowo powinien zapoznać się z nim każdy. Kajaki są bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, gdy przestrzegamy zasad i regulaminu. Na co więc zwracać uwagę i jak się zachowywać?
– alkohol – nieprzypadkowo wymieniony jest przez nas jako pierwszy. Oficjalnie w naszym regulaminie jest zakaz spożywania alkoholu podczas spływu, wiemy jednak z doświadczenia, że nie wszyscy tego przestrzegają. Od jednego piwa nic nikomu się nie stanie, jednak były przypadki, że uczestnicy podczas spływu potrafili wypić duże ilości wódki, co jest skrajnie niebezpieczne. Tracimy wtedy czujność, mamy mniej siły, stajemy się nieostrożni. Bardzo łatwo może dojść do tragedii. Należy pamiętać, że alkohol podczas wysiłku fizycznego i na pełnym słońcu działa mocniej i szybciej. Przy okazji narażamy się na wysoki mandat, bowiem jest to prawnie zakazane, a kontrole policyjne na wodzie zdarzają się często. Alkohol jest najczęstszą przyczyną utonięć, prosimy więc wziąć sobie to do serca.

– kapoki – jak już wspomnieliśmy we wcześniejszym punkcie, każdy klient dostaje od nas w cenie wynajmu sprzętu kapok. Niektórzy nas informują, że go nie potrzebują, jednak nie przyjmujemy tego do wiadomości. Każdy klient musi mieć ze sobą kapok. Ludzie często są zbyt pewni siebie i ignorują takie zabezpieczenia, jednak one naprawdę potrafią uratować życie.
– stan techniczny – przed każdym spływem sprawdzamy stan techniczny naszego sprzętu, jednak nie zawsze uda się wszystko wyłapać. Jeśli zauważysz coś, co budzi Twoją wątpliwość, np. urwany pasek przy kapoku – zgłoś to nam koniecznie!
– przestrzeganie czystości – zakaz zaśmiecania! Istotne jest, abyśmy dbali o środowisko, w którym żyjemy, dlatego też absolutnie zakazujemy Wam śmiecić! Zamiast wyrzucić papierek do wody, wrzuć go do kajaka. My pod odebraniu sprzętu wyrzucimy te papierki tam, gdzie ich miejsce. Dlatego też polecamy zabrać ze sobą worki na śmieci lub reklamówki, aby tam gromadzić odpadki. Każdego roku podczas akcji sprzątania Drwęcy zbieramy ogromne ilości śmieci. Pływanie po zaśmieconej rzece – to chyba nie jest przyjemne?
– przestrzegaj ciszy – oczywiście nie chodzi nam o to, żeby w ogóle się nie odzywać do siebie podczas spływu, ale niewskazane są głośne krzyki, masowe śpiewy czy muzyka z bezprzewodowego głośnika. Płynąc kajakiem polecamy raczej delektować się pięknym śpiewem ptaków i szumem drzew.
– nie narażaj bezpieczeństwa innych.– nie niszcz sprzętu i infrastruktury.
– nie igraj z ogniem – zdarza się, że uczestnicy spływu robią sobie przerwę na ognisko. Przypominamy, że jest to dozwolone tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Latem w lasach często panuje susza, więc nieostrożne obchodzenie się z ogniem może spowodować pożar.
– zwracaj uwagę na pogodę – jeśli jesteś na środku jeziora i słyszysz nadchodzącą burzę – kieruj się jak najszybciej do brzegu. Burza latem potrafi przyjść niespodziewanie i być bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba znaleźć jak najszybciej schronienie. Jeśli widzisz, że warunki atmosferycznej nie sprzyjają dalszemu płynięciu, np. ulewa albo bardzo silny wiatr – zakończ spływ i daj nam znać, nie ma sensu ryzykować życia i zdrowia.
– nie płosz zwierząt. Należy szczególnie uważać na łabędzie, które potrafią być agresywne, broniąc swego gniazda lub młodych.
– uważaj na drzewa, konary i spady. Bardzo niebezpieczne jest łapanie się gałęzi, w większości przypadków prowadzi to do wywrotki.– staraj się płynąć w grupie. W przypadku problemów zawsze ktoś Ci może pomóc.
– nie ufaj temu, co widzisz. Nawet w miejscu, gdzie na pierwszy rzut oka wydaje się być płytko, może dojść do tragedii. Jeśli widzisz dno, musisz mieć pewność, że jest ono stabilne. Wiele jest miejsc obfitych w muł, który bardzo szybko może Cię wciągnąć.
Pływanie kajakiem
Tu nie będziemy nic pisać, tylko odsyłamy to poniższej strony internetowej – świetny poradnik dla każdego!
https://www.kayakpaddling.net/pl/