Poznaj Pojezierze Brodnickie!

Mezoregion Pojezierza Brodnickiego to teren wyjątkowo sprzyjający uprawianiu kajakarstwa. Znajdziesz tu ponad 100 jezior o powierzchni większej niż 1 ha, z których większość to jeziora rynnowe, połączone ze sobą ciekami wodnymi i usytuowane wśród lasów. Nasze kajaki wypożyczamy na jezioro Bachotek, a także pozostałe akweny pojezierza. Najważniejsze zbiorniki wodne łączy ze sobą rzeka Skarlanka, która na wysokości Tamy Brodzkiej wpada do Drwęcy. 

Pojezierze Brodnickie – idealne na kajaki? 

Nasze pojezierze ma do zaoferowania kilkadziesiąt malowniczych tras kajakowych o zróżnicowanych długościach i krajobrazach. Polecamy m.in. spływ kajakowy jeziorem Wielkie Partęczyny, z którego bez problemu przepłyniesz do innych pięknych zbiorników wodnych. Warto wspomnieć, że obszar objęty jest zakazem używania silników spalinowych, nie sprzyja też żeglarzom, a więc wody naszego pojezierza nie są zatłoczone.

Punkty turystyczne pojezierza

Trasy Pojezierza Brodnickiego są idealne na spływy jednodniowe oraz dwudniowe, można jednak popłynąć dalej Drwęcą i zorganizować spływ na kilka dni. Teren pojezierza jest zagospodarowany turystycznie, trasy są oznakowane, turyści mogą skorzystać z oferty licznych ośrodków wypoczynkowych. Dostępne są miejsca noclegowe w hotelach, domkach czy na polach namiotowych, znajdą się także punkty gastronomiczne oraz plaże.

Najpopularniejsze ośrodki wypoczynkowe:

Legenda:

 1. Łąkorek (Jez. Łąkorz)
 2. Kuchnia (Jez. Partęczyny Wielkie)
 3. Partęczyny (Jez. Partęczyny Wielkie)
 4. Ciche (Jez. Ciche)5. Rytebłota (Jez. Zbiczno)
 5. Grzmięca (Jez. Strażym)
 6. Bachotek – Pomnik (Jez. Bachotek)
 7. Bachotek – PTTK (Jez. Bachotek)
 8. Tama Brodzka
 9. Brodnica – przystań „Zakole Drwęcy”

Przykładowe trasy

 1. Łąkorek (1) -> Bachotek (7 lub 8)
 2. Kuchnia (2) -> Bachotek (7 lub 8)
 3. Partęczyny (3) -> Tama Brodzka (9)
 4. Partęczyny (3) -> Rytebłota (5)
 5. Ciche (4) -> Tama Brodzka (9)
 6. Rytebłota (5) -> Tama Brodzka (9)
 7. Grzmięca (6) -> Tama Brodzka (9)
 8. Grzmięca (6) -> Brodnica (10)
 9. Bachotek (7 lub 8) -> Brodnica (10)

Z racji, że większość tras wiedzie przez jeziora, a Skarlanka praktycznie nie posiada nurtu, możliwe są też trasy w odwrotnej kolejności. W zależności od poziomu wody, spławna bywa również trasa Mieliwo -> Sosno -> Łąki -> Wysokie Brodno -> Niskie Brodno.