Spływy kajakowe, zwłaszcza te dłuższe, potrafią stać się prawdziwą wyprawą. Często wymagają one od nas nie tylko chęci do wiosłowania i solidnej dawki energii, ale też odpowiedniego przygotowania. Doświadczeni kajakarze wiedzą, w co zaopatrzyć się na spływ, jednak co z osobami, które nigdy w życiu nie siedziały w kajaku? Właśnie dla takich osób przygotowaliśmy ten tekst – wyjaśnimy w nim, jak powinniście przygotować się do spływu, co zabrać ze sobą na wodę, na co się nastawić. Artykuł skierowany jest przede wszystkim do niedoświadczonych kajakarzy, jednakże zapraszamy do lektury także tych, którzy niejedną rzekę i niejedno jezioro przepłynęli. Mamy nadzieję, że przekazana przez nas wiedza okaże się przydatna!
Przede wszystkim – nastawienie
Na spływ warto zabrać ze sobą pozytywną energię. Należy pamiętać, że to jednak kilka godzin siedzenia w jednej pozycji i wiosłowania. Przed wyprawą powinniśmy porządnie się wyspać i zjeść sycące śniadanie, które pozwoli na długo zachować potrzebne siły. Warto też nastawić się mentalnie na wysiłek. Spływy kajakowe z pewnością wymagają odrobiny cierpliwości – nie jest to rozrywka dla osób, którym może przeszkadzać monotonia wiosłowania, zwłaszcza wtedy, gdy pływa się po dużym zbiorniku wodnym. Przykładowo spływ kajakowy po jeziorze Bachotek, które charakteryzuje się całkiem sporym rozmiarem, może okazać się odrobinę monotonny. Nie oznacza to jednak, że spływy tego typu są przerażająco nudne – oczywiście zdarzają się odcinki, na których przez jakiś czas płynie się bez przeszkód przed siebie, jednak spływy odbywające się na rzekach często wymagają meandrowania i wymijania przeszkód. Interesującą trasą mogą okazać się także niewielkie połączone kanałami jeziora.
Jak ubrać się na spływ?
Kwestia dobrania odpowiedniego ubioru na spływ potrafi wprowadzić świeżo upieczonych kajakarzy w konsternację. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniami. Najlepiej ubrać wygodne spodnie (latem polecamy krótkie spodenki, wiosną już niekoniecznie) i luźną koszulkę, która nie ograniczy ruchów podczas machania wiosłem. Do tego dobrze jest dołożyć klapki bądź specjalne buty dla kajakarzy – niestety, wchodząc do lub wychodząc z kajaka, niemal zawsze trzeba zamoczyć przynajmniej stopy. Dlatego nie polecamy przywdziewania na spływ ulubionych butów. Specjalne obuwie kajakarskie jest w tym przypadku wygodne – chroni ono stopę przed często upstrzonym kamieniami podłożem rzek lub jezior, sprawdza się także wtedy, gdy trzeba wyjść na ląd i przenieść kajak np. przez blokującą możliwość przepływu tamę. Buty tego typu są stosunkowo niedrogie, jednak jeżeli to nasz pierwszy spływ i nie zamierzamy dodatkowo inwestować w ekwipunek, to doskonale sprawdzą się także zwykłe klapki. Kolejnym istotnym elementem ubioru, zwłaszcza dla osób o wrażliwej skórze, są rękawiczki. Najlepiej postawić na sportowy model z gąbkami i wyciętymi palcami. Ta część kajakarskiej garderoby zwiększa komfort wiosłowania, przy okazji chroniąc dłonie przed powstaniem bolesnych odcisków. W ramach ochrony przed słońcem warto ponadto zaopatrzyć się w zestaw kapelusz/czapka plus ciemne okulary. Kilkugodzinne przebywanie w promieniach słońca może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego okrycie głowy zdecydowanie przydaje się na większości spływów kajakowych. Oczywiście warto też dostosować się do prognozowanej pogody i zabrać ze sobą bluzę z kapturem, kurtkę, czy nawet jednorazowy przeciwdeszczowy płaszcz.
Co zabrać ze sobą do kajaka?
To, co powinniśmy zabrać ze sobą w kajak, zależy w sporej mierze od charakterystyki i długości trasy. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych akcesoriach, które przydają się właściwie zawsze. Dobrze jest mieć ze sobą telefon, nawet biorąc pod uwagę fakt, że narażamy go na kąpiel. Jeżeli obawiamy się o stan naszego sprzętu, to nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by zainwestować w niedrogie, wodoodporne etui, które zazwyczaj wyposażone są w smycz, dzięki czemu są wygodne w użytkowaniu. Zarówno wtedy, gdy bierzemy kajaki na Drwęcę bądź inną rzekę, jak i na jezioro, warto by przynajmniej kilka osób płynących w grupie miało przy sobie telefony – to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy członkowie ekipy zgubią się bądź rozdzielą. Ponadto warto zabrać ze sobą plecak, w który schowamy fanty. Jeżeli planujemy dłuższy spływ kajakowy w brodnickim parku krajobrazowym, dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie jedzenia, np. łatwych do spożycia kanapek, kabanosów czy innego rodzaju przekąsek. Koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą wodę, sok, bądź innego rodzaju bezalkoholowy napój. Nawadnianie się, zwłaszcza w palącym słońcu, jest niezwykle istotne. Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem UV, a także spray bądź innego typu środek na komary i pozostałe insekty. Te niewielkie owady potrafią bowiem skutecznie uprzykrzyć nawet najprzyjemniejszy spływ! Początkujący kajakarze często zapominają o posmarowaniu się kremem przeciwsłonecznym, nie zdając sobie sprawy z tego, jak łatwo można spalić sobie skórę po kilku godzinach na wodzie. Dobrym pomysłem może okazać się także spakowanie suchych ciuchów na zmianę, na wypadek zaliczenia przypadkowej kąpieli. Tak ubrania, jak i pozostałe fanty, można w końcu schować do pojemnego, wodoodpornego worka, który ochroni je przed skutkami kąpieli.
Gotowe! Jeżeli zabierzecie ze sobą wszystkie wymienione przez nas przedmioty, to z pewnością nie będzie Wam straszny żaden spływ! Oczywiście na spływ kajakowy Drwęcą lub po pojezierzu można zabrać też ze sobą także innego rodzaju gadżety, jak choćby aparat fotograficzny. Wybór należy do Was, tylko pamiętajcie, że kajak to ograniczona przestrzeń – nie warto zabierać zbyt wielu zbędnych klamotów, zdecydowanie lepiej ograniczyć się do najważniejszych gadżetów. Kolejna część poradnika dla początkujących kajakarzy za nami. W następnej objaśnimy Wam, jak manewrować kajakiem i czego nie wolno robić na wodzie. Do zobaczenia na spływie!