Kajak CBR

Majówka to pierwszy zwiastun zbliżających się wielkimi krokami wakacji – temperatura stopniowo rośnie, słońce świeci jakby jaśniej i zdecydowanie dłużej, a my możemy wykorzystać piękną pogodę i odpocząć od pracy czy nauki. Wypoczynkowych możliwości jest wiele – można wyjechać za granicę albo pozwiedzać urokliwe zakątki naszej ojczyzny. Wielu z nas zdecyduje się też zapewne na relaks na łonie natury. Naszym zdaniem istnieje świetny sposób na połączenie aktywności fizycznej z możliwością odpoczęcia wśród kwitnących drzew i kwiatów – wystarczy zdecydować się na spływ kajakowy po pięknym Pojezierzu Brodnickim. Dlaczego warto wybrać akurat tę formę aktywności? Czy Brodnica i jej okolice to najlepsze miejsce do zorganizowania spływu kajakowego? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!

Bliskość natury

Zacznijmy od tego, dlaczego warto zdecydować się na spływ kajakowy akurat w okolicach Brodnicy. Przede wszystkim ze względu na jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w całej Polsce. Ten rozlewający się na dwa województwa obszar łączy w sobie piękno rezerwatów leśnych, torfowiskowych, florystycznych i faunistycznych. To dziesiątki kilometrów terenów podmokłych, pięknych, niezwykle czystych jezior, a także wijąca się, stanowiąca nie lada atrakcję dla kajakarzy rzeka Drwęca. W granicach tego wyjątkowego parku krajobrazowego znajdują się jeziora takie jak Sosno, Zbiczno, Ciche, a także Wielkie i Małe Partęczyny. Wyjątkowo czysta, przejrzysta woda od lat zachęca turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości do kąpieli, lecz zbiorniki te są uwielbiane także przez kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy. Na spływ majowy zdecydowanie bardziej polecamy jednak krętą, przez co idealną do pływania kajakiem Drwęcę. To wyjątkowo bezpieczna rzeka, której delikatny nurt umożliwia spokojne podziwianie otaczającej natury, a nawet robienie zdjęć z kajaków. A jest co podziwiać! W zależności od obranej trasy, a możliwości wyboru jest wiele, możemy przepływać przez ciche, dostojne lasy, bagienne, rojące się od wszelkiego rodzaju ptactwa i rzadko spotykanych gatunków zwierząt tereny bagienne czy wśród sielskich łąk i gospodarstw. Niezależnie od dokonanego wyboru, czekają nas piękne widoki, dlatego można śmiało stwierdzić, że zdecydowanie warto wybrać się na spływ kajakowy po pojezierzu brodnickim.

Czy w kajaku można się zrelaksować?

Zastanawiacie się zapewne, czy wybierając się spływ kajakowy, np. w okolicach Brodnicy, uda wam się zaznać tak upragnionego odpoczynku. Wiadomo, każdy z nas chciałby choć na chwilę oderwać się od codziennego, monotonnego rytmu pracy, odetchnąć świeżym powietrzem i nabrać nico energii. Czy spływ kajakowy pozwoli wam wypocząć? A może z tego typu wyjazdu wrócicie zmęczeni od ciągłego machania wiosłem, mokrzy, przepoceni i głodni? Odpowiedź jest prosta – każdy znajdzie coś dla siebie! Tym, którzy boją się wymagającej przeprawy, np. rodzinom z małymi dziećmi lub wszystkim osobom, które pierwszy raz wsiądą w kajak, możemy zaproponować krótsze, choć wciąż bardzo malownicze trasy. Odcinek Drwęcy rozciągający się od Tamy Brodzkiej do zakola w Brodnicy, to szlak kajakowy, z którym poradzi sobie każdy. Nurt rzeki sprawia, że nieraz nie musimy machać wiosłem jak szaleni, a w dodatku odcinek ten można bez problemu pokonać w trzy godziny. Jeżeli jednak lubicie wysiłek fizyczny, a wiosłowanie to dla Was pikuś, to możemy zaproponować Wam np. trasę z Brodnicy do Kupna – jej przepłynięcie zajmie przynajmniej siedem godzin. Na końcu tego odcinka czeka na Was nasze pole namiotowe, gdzie będziecie mogli rozpalić ognisko i uraczyć się pyszną (po spływie smakuje najlepiej) pieczoną kiełbaską. Oczywiście istnieje jeszcze kilka innych możliwości – z pewnością dopasujemy trasę do Twoich potrzeb! Wracając jednak do naszego pytania – czy w kajaku można się zrelaksować? Uważamy, że jak najbardziej! Nie ma nic przyjemniejszego niż powolne dryfowanie z nurtem rzeki, w otoczeniu dzikiej, niemalże pierwotnej przyrody. Co więcej, kajakowanie zapewnia doskonały balans pomiędzy wysiłkiem fizycznym a odpoczynkiem, gdyż odcinki, na których musimy wiosłować, przeplatają się zazwyczaj z tymi spokojniejszymi. To idealne rozwiązanie dla wszystkich fanów wysiłku fizycznego, którzy mimo wszystko nie chcą wrócić z urlopu przemęczeni. To także wspaniały wybór dla tych osób, które chcą podziwiać dziką naturę i nawdychać się czystego, świeżego powietrza. Jak najbardziej warto odwiedzić Brodnicę i zdecydować się na organizowany przez nas, tani spływ kajakowy w jej okolicach.

Dlaczego właśnie w Maju?

Organizowany w majówkę spływ kajakowy ma swoje zalety. Przede wszystkim – nie musimy martwić się o bezlitośnie piekące słońce, to w końcu nie lipiec. Oczywiście wciąż warto na wszelki wypadek zaopatrzyć się w krem z filtrem, gdyż nawet na wiosnę spływ kajakowy oznacza kilka godzin spędzonych na słońcu. Majowa pogoda dla jednych będzie zaletą, dla innych wadą. Naszym zdaniem rześkie, wiosenne powietrze tylko sprzyja spływom kajakowym, choć niestety temperatura wody raczej uniemożliwia potencjalną kąpiel.

Czy warto spędzić majówkę, a przynajmniej jeden jej dzień, w kajaku? Jak najbardziej. Jeżeli jesteście chętni na „kajakówkę”, i zdecydowaliście się na spływ kajakowy po pojezierzu brodnickim, to skontaktujcie się z nami. Zorganizujemy transport i dobierzemy odpowiednią do Waszych wymagań trasę. Z chęcią odpowiemy też na wszelakie pytania. Nie czekaj, wybierz się z nami na majówkowy spływ kajakowy!