Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika dla początkujących kajakarzy! W poprzednich artykułach wyjaśniliśmy, jak wynająć kajak i zorganizować spływ, a także to, jak przygotować się do tego typu kilkugodzinnej wodnej wycieczki. W dzisiejszym tekście objaśnimy, jak wykorzystać wiosła do sterowania i czego nie robić na wodzie. Postaramy się przygotować Was do pływania kajakiem po zbiornikach wodnych pojezierza brodnickiego. Po lekturze tego artykułu bez wątpienia nie będą Wam straszne ani rzeki, ani jeziora. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem!
Jak manewrować kajakiem?
Manewrowanie kajakiem może na początku sprawić niemało problemów tym osobom, które jeszcze nigdy nie płynęły łodzią tego typu. Kłopotliwe okazuje się nie tylko samo operowanie wiosłami czy skręcanie, lecz przede wszystkim zgranie się z drugą, płynącą z nami osobą. Mowa oczywiście o standardowych, najczęściej wypożyczanych kajakach dwuosobowych. Modele tego typu są stosunkowo ciężkie i stabilne, dzięki czemu doskonale nadają się do nauki pływania. Co powinniśmy wiedzieć, nim wsiądziemy do kajaka i rozpoczniemy spływ kajakowy po Drwęcy czy też innych zbiornikach wodnych naszego parku krajobrazowego?
Przede wszystkim – w miejscu siedzącym z przodu kajaka powinna siedzieć osoba lżejsza. Istotne jest bowiem ułożenie ciężaru w tylnej części łodzi, dzięki czemu zyskuje ona dodatkową stabilność. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje także doświadczenie kajakarza – osoba siedząca z tyłu ma bowiem zdecydowanie większy wpływ na kierowanie kajakiem.
Hamowanie i pływanie tyłem
Kajaki, niestety, nie posiadają zainstalowanego żadnego magicznego systemu sterowania. Jeżeli chcemy skręcić, musimy użyć wiosła. To samo w przypadku hamowania. Dlatego tak istotne jest oswojenie się z tym narzędziem. Samo pływanie do przodu nie wymaga chyba większych wyjaśnień – wystarczy energicznie zanurzać wiosło w tafli wody, raz z lewej, raz z prawej strony i pociągnąć. Jeżeli jednak zamierzamy wyhamować kajak, powinniśmy zanurzyć i przetrzymać wiosło pod wodą – stawi ona opór, który pomoże nam zwolnić. Najlepiej naprzemiennie przetrzymywać wiosło z lewej i prawej strony kajaka, gdyż wykorzystanie wiosła w ten sposób nie tylko pozwala wyhamować, ale też zmienia kurs kajaka. Jeżeli więc chcemy zwolnić, ale przy okazji płynąć równo i stabilnie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by hamować równomiernie – raz z prawej, raz z lewej strony. Innym sposobem na wyhamowanie jest także najzwyklejsze w świecie wiosłowanie do tyłu. Możemy także oczywiście płynąć tyłem, jeżeli wpadniemy na jakąś przeszkodę, jednak należy pamiętać, że nurt może skutecznie nam to utrudnić.
Skręcanie, czyli najtrudniejszy manewr?
Istnieją dwa sposoby na skręcanie kajakiem. Pierwszy, łatwiejszy, polega na chwilowym wiosłowaniu wyłącznie z jednej strony. Należy jednak pamiętać, że kierunki są w tym przypadku „odwrócone”, to jest – jeśli przykładowo zamierzamy skręcić w lewo, to powinniśmy wiosłować z prawej strony. Sposób ten umożliwia powolne, delikatne korygowanie kursu. Jeżeli zamierzamy jednak gwałtownie skręcić tudzież obrócić kajak niemalże w miejscu, to powinniśmy głęboko zanurzyć i przetrzymać wiosło pod wodą ze strony, w którą zamierzamy skręcić. To metoda wymagająca pewnej wprawy – zbyt gwałtowne hamowanie połączone ze skręcaniem może nawet wywrócić kajak, dlatego dobrze jest w miarę możliwości zwolnić przed zmianą kierunku płynięcia.
Czego nie robić na wodzie?
Woda to żywioł, z którym nie ma żartów. Dlatego płynąc kajakiem, powinniśmy unikać wykonywania pewnych ryzykownych czynności. Przede wszystkim – nie należy wyskakiwać z kajaka do wody, nawet gdy okolica jest względnie bezpieczna, a my jesteśmy doskonałymi pływakami, gdyż możemy łatwo doprowadzić w ten sposób do wywrotki. Nie powinno się też bujać kajakiem oraz wykonywać gwałtownych ruchów. Na wodzie warto zachować spokój, to właśnie panika w dużej mierze doprowadza do wypadków. Warto też pamiętać, by zachować bezpieczny, przynajmniej kilkumetrowy dystans od pozostałych uczestników spływu – zderzenie się kajakami potrafi być niebezpieczne, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba ominąć przeszkodę. Jeżeli zaś chodzi o wymijanie znajdujących się na wodzie drzew (dotyczy to głównie spływów rzeką), konarów czy innego rodzaju utrudnień, to należy spróbować jak najszybciej określić bezpieczną możliwość ominięcia przeszkody. Warto zwolnić i przeanalizować otoczenie. Należy też pamiętać, by nie chwytać się wystających gałęzi i nie próbować przepchnąć się na siłę pod przeszkodą – pod żadnym pozorem nie powinno się tego robić, gdyż niemal za każdym razem kończy się to wywrotką. Zdecydowaną większość powalonych, leżących na wodzie drzew można bez problemu ominąć. Jeżeli jednak przeszkoda zasłania całą szerokość rzeki bądź kanału, należy cofnąć się, znaleźć miejsce, w którym można bezpiecznie przybić do brzegu, a następnie spróbować przenieść kajak lub skontaktować się z firmą wypożyczającą kajaki. Należy też pamiętać, by podczas spływu nie spożywać napojów alkoholowych, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na sprawność naszej reakcji, a także zdolność do racjonalnej oceny sytuacji.
Czas ruszyć na spływ!
To była ostatnia część naszego poradnika dla początkujących kajakarzy. Wierzymy, że po jego lekturze będziecie doskonale przygotowani do swojego pierwszego spływu. Zapraszamy do wynajęcia naszych kajaków i przeczytania pozostałych zamieszczonych na naszym blogu wpisów – w końcu praktycznej wiedzy nigdy wiele. Widzimy się na spływie!